Popularne posty

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Państwa świata wg powierzchni

Wykres 6: Państwa świata wg powierzchni
Źródło: CIA
Uwagi: Liczby przed nazwami krajów oznaczają miejsce w rankingu krajów pod względem powierzchni. 


Największym krajem na świecie pod względem powierzchni jest Rosja. Polska zajmuje 54. miejsce wśród najwiekszych krajów na świecie i jest 5. pod względem powierzchni w Unii Europejskiej.

Najwięksi importerzy na świecie w 2009 roku

Wykres 5: Najwięksi importerzy na świecie w 2009 roku ($ mld)
 Źródło: CIA
Uwagi: Saldo rachunku obrotów bieżacych, obliczone jako eksport netto dóbr i usług powiększony o zysk netto z czynszów, odsetek, zysków i dywidend, oraz transfery netto.

Najbardziej ujemne saldo obrotów bieżących mają Stany Zjednoczone. Polska zajmuje 15 miejsce na świecie notując deficyt w bilansie obrotów bieżących wynoszący prawie $10 mld.

Najwięksi eksporterzy na świecie w 2009 roku

Wykres 4: Najwięksi eksporterzy na świecie w 2009 roku ($ mld) 
Źródło: CIA
Uwagi: Saldo rachunku obrotów bieżących obliczone jako eksport netto dóbr i usług powiększony o zysk netto z czynszów, odsetek, zysków i dywidend, oraz transfery netto.

Najwięcej na handlu międzynarodowym zyskują Chiny, Niemcy i Japonia. Utrzymywanie niskiego kursu juana przez państwo sprawia, że towary produkowane w Chinach są konkurencyjne na rynku międzynarodowym, a w związku z tym są eksportowane do innych krajów. Z drugiej jednak strony powoduje to pogłębienie deficytów handlowych krajów, które importują towary z Chin.

niedziela, 12 czerwca 2011

Struktura Produktu Krajowego Brutto w 2009 roku w poszczególnych krajach

Wykres 3: Struktura Produktu Krajowego Brutto w 2009 roku w poszczególnych krajach
Źródło: CIA

Co do zasady, większy udział usług w PKB jest charakterystyczny dla krajów wyżej rozwinietych. Wśród krajów Unii Europejskiej Polska, z udziałem usług w PKB na poziomie 64%, wyprzedza pod tym względem jedynie Rumunię, Czechy, Węgry i Słowację.

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w latach 1995-2010




Wykres 2: Produkt Krajowy Brutto w Polsce w latach 1995-2010
Źródło: GUS 
Uwagi: Dane za 2010 rok sa wielkością prognozowaną, 1 bln=1000 mld

W ciagu ostatnich 15 lat PKB w cenach bieżących wzrósł ponad 4 krotnie. Uwzględniając parytet siły nabywczej, po uwzględnieniu inflacji, jesteśmy w stanie kupić niecałe 2 razy więcej dóbr i usług niż w roku 1995.

Produkt Krajowy Brutto w 2009 w przeliczeniu na mieszkańca przedstawiony za pomocą parytetu siły nabywczej (Eurostat)

Wykres 1: Produkt Krajowy Brutto w 2009 w przeliczeniu na mieszkańca przedstawiony za pomocą parytetu siły nabywczej 
Źródło: Eurostat

Luksemburczyk może zakupić 4,5 raza więcej dóbr i usług niż Polak, więc ponad 4 razy szybciej stać go na zakup upatrzonych produktów. 2 razy szybciej są w stanie zrealizować swoje zakupowe plany Szwedzi, Austriacy, Irlandczycy i Holendrzy. Polska na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej wypada całkiem dobrze, czyniąc znaczne postępy od 1995 roku, gorsze jedynie od wyników Łotwy i Słowacji.